Taxikář dlouho čekal na cestujícího a pak se rozhodl jít zazvonit. To, co se stalo poté, navždy změnilo jeho život

Život taxikáře v obrovském městě, jako je New York, je plný dobrodružství. Metropole, která nikdy nespí, je plná lidských příběhů a dramat, které řidiči často musí sledovat. Jeden z taxikářů nám vyprávěl tento příběh. Nechtěl uvést své jméno, ale nemohl nemluvit o příhodě, která mu doslova změnila život:

“Přijel jsem na udanou adresu. Zatroubil jsem jako obvykle, ale z domu nikdo nevycházel. Zatroubil jsem znovu. Stále nikdo. Začal jsem být nervózní. Byl to poslední telefonát toho dne a já se chystal odejít. Ale zůstal jsem. Zazvonil jsem u dveří a uslyšel slabý starý hlas: “Moment, prosím”. O pár minut později se dveře otevřely a já uviděl malou starou paní. Bylo jí nejméně devadesát let a v ruce držela malý kufřík. Mohl jsem nahlédnout dovnitř domu a velmi mě překvapilo, že je všechno přikryté prostěradly, stěny byly holé.

Zdálo se, že tam už dlouho nikdo nebydlel. V rohu u dveří stála krabice se starými fotografiemi. “Mladý muži, mohl byste prosím odnést kufr do auta?” zeptala se stará paní. Vzal jsem kufr a odnesl ho do auta. Pak jsem se vrátil, abych pomohl staré paní dojít k autu. Poděkovala mi za pomoc. “Není zač,” řekl jsem, “snažím se ke svým klientům chovat stejně, jako bych se choval ke své matce.

“To je moc hezké,” řekla. Žena nastoupila do auta, dala mi adresu a pak mě požádala, abych projel centrem města. “Tohle je nejkratší cesta. Budeme muset udělat velký hák,” upozornil jsem ji. “To je v pořádku,” řekla, “jedu do hospice.” Cítila jsem se trochu nesvá. “Hospic?” “To je místo, kam chodí lidé umírat.” “Nemám nikoho,” řekla tiše, “a doktor říká, že už mi moc času nezbývá. Tak jsem vypnul měřáky a zeptal se: “Kam chcete jít?” “Tam, kam chcete jít.” “Tam, kam chcete jít.

Další dvě hodiny jsem ji vozil po městě a ona mi ukázala hotel, kde pracovala. Navštívili jsme mnoho míst. Ukázala mi dům, kde s manželem po svatbě bydleli, a taneční studio, kam chodila jako dítě. Někdy mě požádala, abych jel velmi pomalu a tiše se díval z okna jako zvědavé dítě. Jezdili jsme po nočním městě, dokud žena neřekla:

“Jsem unavená. Můžeme jet na místo určení”. Oba jsme mlčeli, když jsem jel na adresu. Hospic byl menší, než jsem si představoval. Když jsem přijel, vyšly nám vstříc sestry. Posadily ženu na invalidní vozík a vzaly jí kufr. “Kolik vám dlužím?” zeptala se a otevřela peněženku. “Vůbec nic,” odpověděl jsem. “Ale musíte si vydělat peníze.” Byla překvapená. “To je v pořádku, jsou tu i další cestující,” odpověděl jsem s úsměvem.

Aniž bych si dal čas na rozmyšlenou, pevně jsem ji objal a cítil, jak mi objetí oplácí. “Udělal jsi jedné staré ženě na její poslední cestě velkou radost,” řekla se slzami v očích. Podal jsem jí ruku, rozloučil se a odešel. Moje nová směna už začala, ale já jsem dál bezcílně jezdila po městě. Co by se stalo, kdyby na zavolání přijel někdo jiný?

Co by se stalo, kdybych prostě odjel a nečekal? Když si na tu noc vzpomenu, myslím, že to byla jedna z nejdůležitějších lekcí mého života. V bláznivém spěchu si všímáme jen těch největších okamžiků. Vždycky chceme víc, rychleji, dál. Ale já si myslím, že chvíle ticha, maličkosti, jsou velmi důležitou součástí života. Musíme se naučit si je užívat. Musíme se naučit být trpěliví a počkat, než začneme dělat rozruch. Možná se pak naučíme vidět, co je opravdu důležité.”

 

Beaucoup de gens partagent leurs histoires avec nous pour savoir ce que les autres en pensent. Si vous avez une opinion ou une suggestion concernant cette histoire, veuillez l'écrire dans les commentaires Facebook.

Related Posts