Bylo jí 30 let. Odcházela na noční směnu, její manžel chrápal na podlaze po “hostině” a dcera ji držela za kabát a plakala: “Neodcházej!

Můj syn ji mlčky vyprovodil – je starší, o 1,5 roku než jeho sestra. O dva dny později se dozvěděla, že v sousedním městě, na jednom z oddělení, potřebují zdravotní sestru. Byla přijata. Podařilo se nám koupit starý dům na okraji města.

Na úvěr. Celou tu dobu byla jako buldozer: nelze se otočit zpět, jen dopředu, aniž by člověk myslel na potíže. Vzpamatovala se, když náklaďák odjel a zanechal za sebou usazený prach a věž z věcí v místnosti s nízkým stropem. Když ze studny zvedla kbelík čisté, chutné vody. Když zapálila kamna a dům se naplnil teplem. V tomhle malém starém domku musí být šťastní!

Štěstí bylo hodně: slunce v malém okně, ranní koupele v řece, teplá veranda, kde je příjemné stát bosýma nohama, první výhonky kopru a mrkve na zahradě, káva k snídani. A vůbec nevadilo, že káva byla nejlevnější, instantní, a k večeři jsme měli libové těstoviny. Ale moje duše byla v klidu.

Chránila jejich malý svět před otcem, který se snažil získat rodinu zpět a vzpomínal na plačící dceru. Nikdy! Po měsíčních splátkách bance jí zbývalo jen málo peněz, ale po několika měsících se “dostala do úzkých” a začala plánovat zůstatky z platu na jídlo a oblečení. Naučila se spoléhat sama na sebe, nefňukat, prostě jít dál.

A děti přivedly zatoulaného psa. Dospívající štěně se sotva drželo na tlapkách, kymácelo se slabostí a dívalo se na ni hnisavýma očima. Dvakrát si lokl teplého mléka a padl k zemi. Po deseti minutách nabral sílu a dal si ještě několik doušků. Přežil. Pak se objevilo kotě. Mělo ohořelé pahýly kníru.

Také přežilo. Všichni přežili. Téměř okamžitě, jakmile jsem si uvědomil, že stojí na vlastních nohou a že na podzim budou mít vlastní zeleninu, jsem zasadil jabloň. Vždycky jsem věřila, že když má člověk vlastní dům a kousek půdy, určitě by měl mít jabloň.” – Jakou chcete?” zeptala se žena, která sazenice prodávala.

– “Nevím,” odpověděla a usmála se, “vezmi si tenhle. Odnesla si větvičku domů a ani ji nenapadlo, že za pár let všechny překvapí medově zbarvená průhledná jablka, ze kterých se dělá výborná šarlotka a úžasně voňavý džem.

Jeden z koutů pozemku se ukázal jako začarovaný: navzdory slunci a otevřenosti byl porostlý zeleným mechem. Malinové větve zde nepřirozeně uschly, jako by byly zasazeny do saharského písku, a ne do hnojené a zavlažované půdy.

Stromek tu stál v hlubokém spánku tři roky, pak mu na tenkém kmeni vyrostl obrovský výrůstek a uschl. Plakala nad ním, jako by to byla milovaná osoba, a pak zasadila švestku. Švestková větvička se po hlučném a přeplněném náměstí, kde byla vystavena, vzpamatovala, vypila spoustu lahodné studniční vody, rozhlédla se kolem sebe, uviděla kolem sebe zelený mechový koberec a vykřikla:

Přesně to jsme potřebovali! Ve třetím roce svého života přinesla tucet prvních plodů a pak v mrazivé, zasněžené zimě zmrzla. Ale neuschla. Následující léto obrostla posledním živým zbytkem kmene hustými větvemi a ve druhém roce byla tak obrostlá švestkami, že se všichni divili a nezapomněli si naplnit kapsy obrovskými hustými a sladkými plody. Dali jí také stromek třešně: Jestli si ho nevezmeš, vyhodíme ho.

Tak ji zasadila. Za tři roky se z třešně stal strom, ale plodů nesl málo. Brzy na jaře k ní přistoupila se sekerou, postavila se k ní… “Dobře, žij. Ještě v srpnu na stromě visely velké, matně lesklé plody se stranami v barvě červené řepy, které opět všechny udivovaly a nezapomínaly vyplivovat pecky. V jejím životě už nebyli žádní muži.

Můj syn převzal všechny mužské domácí práce. A ať to bylo jakkoli těžké, nikdy jsem svého předchozího života nelitovala. Klid, štěstí a pohoda v malém starém domku jsou lepší než život s opilcem v pohodlném bytě. Ví to jako nikdo jiný. Dnes si ráno uvaří drahou kávu. Tu nejlepší kávu. Kupují jí ji její děti. A se šálkem v ruce ráda postává u velkého okna. Ta malá okna jsou pryč, stejně jako starý dům s nízkými stropy.

Protože ten dům je teď jiný: nový, s velkými okny. Na teplé verandě teď leží jiný pes a v křesle na druhé straně sedí kočka… Ale na jaře budou kvést stejné stromy, které všechny potěší sladkými jablky, obrovskými švestkami a roztroušenými vínovými třešněmi. A bude vařit marmeládu a péct charlottu. A dům bude sladce vonět vanilkou, skořicí a štěstím…

Beaucoup de gens partagent leurs histoires avec nous pour savoir ce que les autres en pensent. Si vous avez une opinion ou une suggestion concernant cette histoire, veuillez l'écrire dans les commentaires Facebook.

Related Posts